Wspólnota kultu 21 stycznia 2009 Pod wpływem spotkań w Beczce i w KIKu myślę ostatnio nad rodzajem wspólnoty, jaka powstaje podczas celebracji. Mówi się o tym w wielu dokumentach i prawie w każdej katechezie liturgicznej. Wciąż słyszymy, że jesteśmy wspólnotą, niektórzy nawet każą się nam z tego powodu za rączki łapać... Wielkie słowa i krępujące gesty, a tu Kowalski i...
I’m knocking – everywhere – 20 stycznia 2009 W tytule cytat z wiersza Emily Dickinson (wiersz 502: At least - to pray - is left - is left -). Stanisław Barańczak tłumaczy: stukam / W Drzwi - po kolei - wszystkie - Kojarzy mi się to z pieśnią, rzadko, niestety, śpiewaną: U drzwi Twoich stoję, Panie.
Ekumenizm w muzyce 19 stycznia 2009 W ostatnią sobotę byłem uczestnikiem, prowadzącym i świadkiem jednocześnie niezwykłego wydarzenia, które zorganizowało Centrum Myśli Jana Pawła II.
Bardo Śląskie: Warsztaty nt. Triduum Paschalnego 19 stycznia 2009 Diecezja świdnicka po raz trzeci organizuje diecezjalne warsztaty liturgiczno-muzyczne. Odbędą się one w dniach 5-8 marca 2009 w Bardzie Śląskim koło Kłodzka.
Królewskie kapłaństwo 18 stycznia 2009 Niedawno napisałem pewien tekst o królewskim kapłaństwie wszystkich ochrzczonych. Był to tekst na zaliczenie jednego z przedmiotów na studiach. Temat wybrałem sam. I wykładowca zarzucił mi, iż to jest sztuczny problem, którym wierni się nie zajmują.
Baranek Pantokrator 18 stycznia 2009 Kiedy w szkole uczono mnie muzyki, a właściwie historii muzyki, pani Grauerowa robiła nam tzw. audycje muzyczne: puszczała z płyty winylowej lub magnetofonowej kasety różne utwory, mające ilustrować omawianą epokę.
Pierwszy czyn 17 stycznia 2009 Początkiem znaków Jezusa w Janowym sprawozdaniu jest przemiana wody w wino w Kanie. Jednak pierwszym czynem Jezusa – Syna Bożego jest w tej ewnagelii nadanie nowego imienia Szymonowi synowi Jana. Ten czyn inicjujący działalność Jezusa wart jest najwyższej uwagi. Nie jest to rozpoznawanie cudzego charakteru, ani tym bardziej przewidywanie przyszłości.
Psalmodia oecumenica 17 stycznia 2009 Aby się jednak nie okazało, że oto Lómendil, patrzący z perspektywy wieku ósmego*), jest całkowicie antyekumeniczny, napiszę o moich radościach ekumenicznych.
Woda święcona 16 stycznia 2009 Ksiądz po kolędzie. „Pokój temu domowi i jego mieszkańcom”. Jest stół, obrus i świeczka. Krzyż wisi na ścianie, wbrew obyczajom nie ma stołowego ołtarzyka. Duszpasterz to przełknął, choć przez chwilę stanęło w gardle. Ryt kolędy odratowany, lecz w głębi − świadomość hochsztaplerki, mistyfikacji, szopki wypchanej słomą. A wszystko przez wodę...
Ukazał się nowy „List” 16 stycznia 2009 "Trydent czy Watykan?" - styczniowy numer „Listu" porusza temat liturgii tradycyjnej. Autorzy próbują odpowiedzieć na pytanie czy różne sposoby wyrażania „lex orandi" faktycznie nie przyniosą rozłamu w „lex credendi".
Ukazał się nowy „List” o reformie liturgii 16 stycznia 2009 „Trydent czy Watykan?” - styczniowy numer „Listu” porusza temat liturgii tradycyjnej. Autorzy próbują odpowiedzieć na pytanie czy różne sposoby wyrażania „lex orandi” faktycznie nie przyniosą rozłamu w „lex credendi”.