O liturgicznym bogactwie 17 grudnia 2008 Jaka wiara, taka liturgia! Ale msza jest zawsze mszą, ofiarą Chrystusa, powiedzą niektórzy. Otóż to! Czym w takim razie wytłumaczyć choćby najmniejsze zaniedbanie tego, by było jak najpiękniej, jak najdostojniej, jak najbardziej godnie, uroczyście, z największą troską o każdy szczegół, z największym oddaniem i zaangażowaniem. Może wiara niedomaga? Może świadomości...
Korzyści z Adwentu 16 grudnia 2008 Kocham Adwent. Od lat odnajduję jego ducha w polskich pieśniach adwentowych. Ponieważ jestem szczęściarzem, mam okazję śpiewać je razem z innymi podczas rorat, zgodnie ze starym zwyczajem. Co jest tak cennego w Adwencie?
Prośba o lepszy wzrok 16 grudnia 2008 Tę opowieść usłyszałem w sobotę. Dzielę się nią, bo uważam, że znakomicie przedstawia kwestię odczytywania znaków od Boga. A przy tym jest to prawdziwa historia.
Egzekutor prawdy 16 grudnia 2008 Swoje pytania z wczoraj (Mt 21. 23 – 27) i dzisiejsze Jak sądzicie? Jezus stawia na jednym oddechu. On zna prawdziwą odpowiedź arcykapłanów na pytanie, które postawił im wczoraj i na które udzielili odpowiedzi wykrętnej. Według duchowych pasterzy Izraela chrzest Jana jest „z ziemi”. Nie uwierzyli w jego misję.
Notatnik: Albert Schweitzer 16 grudnia 2008 „Dlatego sądzę, że nikt nie powinien zmuszać się, by wyjawiać ze swego wewnętrznego życia więcej niż jest to dla niego naturalne. Możemy innym dać tylko mgliste odczucie swojej duchowej istoty i sami możemy tylko mgliście odczuć, co dzieje się w nich; nic więcej nie jest możliwe. Jedyna rzecz ważna to walka o to, aby było w nas światło. Tę walkę ludzie wyczuwają u...
Znowu Anglia z X wieku 15 grudnia 2008 Za dwa dni, w środę, zaczną się "suche dni" zimowe, czyli dni postu "quattuor temporum", postu, który pojawiał się w środę, piątek i sobotę na początku każdej pory roku. Piękne powiązanie cyklu natury z kultem Kościoła.
Posłuszeństwo i nadzieja 15 grudnia 2008 W Dziejach Apostolskich można znaleźć taką myśl: "Bóg udziela Ducha Świętego tym, którzy są Mu posłuszni" (por. Dz 5, 32). Dzięki tej obietnicy można ze sobą połączyć dwie pozornie odrębne kategorie: posłuszeństwo i nadzieję.
Trafnych pytań ciąg dalszy 15 grudnia 2008 "Gdy przyszedł do świątyni i nauczał, przystąpili do Niego arcykapłani i starsi ludu, pytając: "Jakim prawem to czynisz? I kto ci dał tę władzę?"
pudło z przeszłości 15 grudnia 2008 W piątek zostałam zmuszona przez samą siebie, aby otworzyć "pudło z przeszłości" i w nim poszukać nurtującego mnie eseju Stefana Themersona, gdyż mi zaginął. Siedem lat temu, wrzuciłam do pudła papiery z zapiskami, listami i różnymi dziewczęcymi romantyzmami, które przez dziesięć lat nagromadziły się. Eseju nie znalazłam, ale kartkę parafialną,...
O liturgicznym ubóstwie 15 grudnia 2008 Otrzymałem ostatnio list od znajomego, w którym dość krytycznie odnosi się on do dominikańskiej liturgii i dyskusji, jaka wobec niej się odbywa. Myślę, że jest coś na rzeczy – nie tylko dlatego, iż czasami sam mam podobne obawy. List dotyka ważnego tematu, dlatego pozwalam sobie - za zgodą autora - upublicznić jego treść.
Między rubryką a zdrowym rozsądkiem 14 grudnia 2008 Współczesny ryt rzymski, tak zwany Novus Ordo, jest rytem młodym i niedopracowanym. Przede wszystkim brakuje w nim właściwej muzyki liturgicznej. O tyle jest to fakt niepokojący, o ile śpiew i muzyka w rycie Pawła VI ma inne znaczenie, niż w rytach tradycyjnych.
Czekając na ciało 14 grudnia 2008 Myśl, że Chrystus nie przestał być człowiekiem, że nadal ma ludzką postać, nawet dla osoby wierzącej może być zaskoczeniem. Nie przyjął przecież ludzkiego ciała na jakiś czas, po to, żeby później je opuścić (w takim wypadku Kościół i sakramenty straciłyby rację bytu). Jako pierwszy i jedyny odszedł z tego świata wraz z ciałem, uwielbionym, przemienionym,...