Ci są mężowie pobożni, których cnoty nie zostały zapomniane 20 lipca 2007 Nie znajdujemy w Ewangeliach, żadnego przekazu o rodzicach Maryi. Ich kult rozwinął się na bazie literatury apokryficznej – „Protoewangelii Jakuba” (datowanej na około 150 rok), „Ewangelii Pseudo-Mateusza” (z wieku VI) oraz z „Księgi Narodzenia Maryi” (z wieku VIII). Luki naszej pamięci na ich temat wypełnia także Giotto, na freskach w kościele...
Ich głos się rozchodzi po całej ziemi 20 lipca 2007 Dzisiejsza liturgia godzin oddaje nas opiece Świętych Apostołów, w szczególności zaś wstawiennictwu św. Jakuba. Święto, które dziś obchodzimy, dotyka korzeni naszej wiary, stawiając przed nami pytanie o intensywność naszego zawierzenia. Wspominamy św. Jakuba – pierwszego spośród Apostołów, który oddał swoje życie za wiarę, który...
Co zaśpiewać na Mszy? XVII niedziela zwykła, rok C 19 lipca 2007 W antyfonie na wejście słyszymy: „Bóg jest w swoim świętym mieszkaniu, Bóg dom gotuje dla opuszczonych, On sam swojemu ludowi daje potęgę i siłę". Proponujemy rozpocząć liturgię śpiewem Przyjdźcie radośnie śpiewajmy hymn, ponieważ nawiązuje on do treści, które przekazuje antyfona. ...
Sanktuarium św. Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu 18 lipca 2007 Tropie to niewielka miejscowość leżąca w gminie Gródek nad Dunajcem, w powiecie nowosądeckim. Jest to miejsce niezwykle malownicze, albowiem w sąsiedztwie wsi znajduje się Jezioro Czchowskie i Dunajec. Historia tego miejsca ściśle wiąże się z żywotem dwóch świętych pustelników: Świerada i Benedykta.
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie 17 lipca 2007 Gietrzwałd to wieś leżąca na południowy zachód od Olsztyna na trasie do Ostródy. Wydarzeniem, które przemieniło życie tej niewielkiej miejscowości były objawienia Matki Bożej w 1877 r., kiedy proboszczem parafii był ksiądz Augustyn Weichsela.
Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej 17 lipca 2007 Niedaleko Krakowa położona jest mała miejscowość Czerna. Znajduje się tam klasztor karmelitów bosych, gdzie obecnie mieści się nowicjat zakonny, Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego.
Koncert „Pielgrzymi do Santiago” i warsztaty chorałowe 13 lipca 2007 Stowarzyszenie Schola Gregoriana Silensis zaprasza na koncert "Pielgrzymi do Santiago" - Missa Sancti Iacobi według rękopisu Codex Calixtinus (XII w.) w uroczystość św. Jakuba Apostoła, 25 lipca 2007 (środa) o godz. 18 w Katedrze Greckokatolickiej św. Wincentego i Jakuba we Wrocławiu przy pl. Biskupa Nankiera 15.
Sanktuarium Matko Bożej Kodeńskiej 13 lipca 2007 W województwie lubelskim, niedaleko przejścia granicznego w Terespolu położony jest Kodeń. Tutaj w 1629 r. Mikołaj Sapieha Pobożny rozpoczął budowę Bazyliki pod wezwaniem św. Anny, do której w 1631 r. sprowadził z Rzymu cudowny obraz Matki Bożej Gregoriańskiej, nazwanej później Matką Bożą Kodeńską.
Każda diecezja w Polsce ma swojego egzorcystę 13 lipca 2007 Każda diecezja w Polsce ma swojego egzorcystę. Działają oni w oparciu o dekret biskupa diecezjalnego i autorytet Kościoła. Na Jasnej Górze trwa od 9 do 13 lipca Europejska Konferencja Egzorcystów, w której uczestniczy ponad 300 osób z 29 krajów świata. Zamknięte spotkanie jest okazją do wymiany doświadczeń i doskonaleniem posługi egzorcyzmu.
O. Jacek Salij: watykański dokument wyznacza warunki pojednania z lefebvrystami 11 lipca 2007 Publikując dokument na temat niektórych aspektów nauki o Kościele Kongregacja Nauki Wiary przede wszystkim chce odpowiedzieć na pytanie: "Czy Sobór Watykański II zmienił dotychczasową naukę Kościoła?" - uważa o. Jacek Salij OP.