Co ksiądz mówi po cichu (5) 21 grudnia 2006 Jest kilka momentów w czasie Mszy świętej, kiedy celebrans odmawia ciche modlitwy. Wierni zazwyczaj wtedy coś śpiewają, albo milczą, a kapłan szeptem recytuje krótkie formuły. Lud Boży ma prawo wiedzieć, co kapłan mówi po cichu, bo żadna modlitwa mszy nie jest prywatna, nawet gdy jest wypowiadana po cichu.
Prośba o dar słuchania 21 grudnia 2006 Pustynia jest po to, by zobaczyć Boga, by Go usłyszeć; aby dostrzec i zrozumieć tę prawdę, że nasza samotność nigdy nie jest do końca samotnością, gdyż przez nią przemawia Bóg... Prośmy dziś Pana szczególnie o to, byśmy potrafili przyjmować te momenty, kiedy On postanawia wyprowadzić nas na pustynię i przemówić wprost do naszych serc. Prośmy Go o dar słuchania.
Czuwając, z ufnością oczekujemy 21 grudnia 2006 Liturgia pierwszej niedzieli adwentu dotyka w swej tematyce spraw ostatecznych. Podobnie, jak w ciągu ostatnich dni, teksty przypominają o doczesnym końcu ludzkiego życia. Adwentowa myśl sięga jednak o krok dalej: zachęca do czujnego wyczekiwania Chrystusa. To jeszcze więcej, niż wizja końca czasów i królowania Chrystusa - odnajdujemy w niej także swoje miejsce.
Jezus Chrystus, nasz Król 21 grudnia 2006 Trzeba, abyśmy z tajemnicy królowania Chrystusa czerpali nadzieję, byśmy uznając swoją słabość i grzeszność, tęsknili każdego dnia za tym, aby rzeczywistość Bożego panowania mogła się w nas dopełniać. Zostaliśmy bowiem zaproszeni do życia w Bogu, a zatem możemy mieć udział w Nim całym, w Jego królestwie i Jego panowaniu. Każdego dnia Bóg zaprasza nas do komunii ze sobą,...
Co ksiądz mówi po cichu (4) 21 grudnia 2006 Jest kilka momentów w czasie Mszy świętej, kiedy celebrans odmawia ciche modlitwy. Wierni zazwyczaj wtedy coś śpiewają, albo milczą, a kapłan szeptem recytuje krótkie formuły. Lud Boży ma prawo wiedzieć, co kapłan mówi po cichu, bo żadna modlitwa mszy nie jest prywatna, nawet gdy jest wypowiadana po cichu.
Kard. Arinze zachęca do używania łaciny w liturgii 21 grudnia 2006 Łacina jest obecnie "w kościelnej zamrażarce", ale msze po łacinie powinny być odprawiane co jakiś czas - powiedział Kard. Arinze na zakończenie konferencji liturgicznej w St. Louis w USA.
Debata o chorale gregoriańskim w Krakowie 21 grudnia 2006 Chorał oderwany od liturgii traci swoją tożsamość - podkreślali w Krakowie uczestnicy debaty, która odbyła się 20 listopada pod hasłem "Chorał gregoriański - źródło inspiracji muzyki europejskiej". Spotkanie odbyło się w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gregoriańskiej.
Rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego bł. Karoliny Kózkówny 21 grudnia 2006 - Pragnieniem nas i Kościoła diecezji tarnowskiej jest nazywać błogosławioną Karolinę - świętą - powiedział biskup tarnowski Wiktor Skworc rozpoczynając w Zabawie k. Tarnowa proces kanonizacyjny patronki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc. Uroczystość odbyła się w rocznicę męczeńskiej śmierci Karoliny. Zginęła ona 18 listopada 1914 r. w obronie dziewictwa.
Ingres metropolity białostockiego Edwarda Ozorowskiego 21 grudnia 2006 We czwartek, 16 listopada, na zakończenie Nowenny Opieki Matki Miłosierdzia, patronki archidiecezji białostockiej odbył się uroczysty ingres metropolity Edwarda Ozorowskiego do białostockiej katedry. W uroczystości wzięli udział nuncjusz apostolski arcybiskup Józef Kowalczyk, prymas Polski kard. Józef Glemp, kard. Henryk Gulbinowicz, który konsekrował biskupa Ozorowskiego przed 27 laty...
Skąd wzięły się roraty? 17 grudnia 2006 Dokładna historia mszy św. roratnich jest trudna do odtworzenia. Są to msze wotywne o Najświętszej Maryi Pannie, odprawiane w Adwencie; ich potoczna nazwa pochodzi od pieśni na wejście, opartej na proroctwie Izajasza (Iz 45,8) i zaczynającej się: „Rorate caeli desuper, et nubes pluant iustum; aperiatur terra, et germinet Salvatorem”-„Niebiosa, spuśćcie Sprawiedliwego jak rosę, niech...