Hymn spotkania młodzieży z Ojcem Świętym na Błoniach 12 maja 2006 Autorem hymnu spotkania młodzieży z papieżem 27 maja br jest Piotr Pałka - krakowski kompozytor, dyrygent, śpiewak, współpracownik Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.
Obchody Roku Eucharystii przedłużone o siedem miesięcy 12 maja 2006 W Brazylii obchody Roku Eucharystii zostały za zgodą Benedykta XVI przedłużone o prawie siedem miesięcy. Ich ostatnim akcentem będzie Krajowy Kongres Eucharystyczny, który odbędzie się 18-21 maja w leżącym na południu tego kraju Florianópolis.
W Krakowie rozpoczęły się Dni Tischnerowskie 12 maja 2006 Msza św. odprawiona przez kard. Stanisława Dziwisza w intencji ks. prof. Józefa Tischnera rozpoczęła 10 maja w Krakowie szóstą edycję Dni Tischnerowskich. W kolegiacie akademickiej św. Anny zgromadzili się uczniowie, przyjaciele, rodzina i współpracownicy wybitnego duszpasterza i filozofa.
Domie złoty – wyjaśniamy litanię 12 maja 2006 Dom jest miejscem, które zapewnia każdemu człowiekowi schronienie, bezpieczeństwo i ciepło. Do domu zawsze można wracać. Maryja jest tą, która porodziła Zbawiciela – Jezusa Chrystusa. Stała się domem dla Zbawiciela, bo powiedziała Bogu „niech mi się stanie według Twego słowa”, zgodziła się na to, by być Matką Boga. Nosiła Go w swoim łonie, w sobie. Można powiedzieć, że...
Przybytku sławny pobożności – wyjaśniamy litanię 12 maja 2006 W Litanii Loretańskiej, którą odmawiamy codziennie podczas nabożeństw majowych, w jednym z wezwań Maryja jest nazwana Przybytkiem sławnym pobożności. Dzisiaj chciałbym zastanowić się, co to – być może nieco archaicznie brzmiące – określenie znaczy w odniesieniu do Matki Pana Jezusa. ...
Stolico Mądrości – wyjaśniamy litanię 12 maja 2006 W Litanii Loretańskiej czcimy Maryję w tytule „Stolicy Mądrości”. Dlaczego tak jest? Co to znaczy? Czym jest ta mądrość, do której odnosi się imię Maryi? (więcej…)
Przybytku chwalebny – wyjaśniamy litanię 12 maja 2006 Jezus zamieszkał w Maryi nie tylko na sposób cielesny, ale i duchowy. Nazywamy przecież Maryję „Niosącą Ducha”. „Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym” (Łk 1,35). Od momentu Zwiastowania, do śmierci i Zmartwychwstania swojego Syna, „Maryja zachowywała wszystkie...
Jak zachować się w czasie Adoracji? 12 maja 2006 W czasie uroczystych wystawień Najświętszego Sakramentu widziałem tak wiele różnych postaw adoracji, że czuję się zagubiony. Czy powinno się przyklękać na jedno kolano, tak jak przed zamkniętym tabernakulum? Czy powinno to być przyklęknięcie dłuższe i bardziej uroczyste, bardziej wyraźne niż w tym drugim przypadku? Czy może powinno się klęknąć na oba kolana?
Adoracja poprzez otwarcie drzwiczek tabernakulum 12 maja 2006 Czy dopuszczalne jest sprawowanie adoracji poprzez otwarcie drzwiczek tabernakulum na jakąś godzinę? Powiedziano mi, że to jest w porządku, że pozwalają na to „pisma”. Chciałbym się dowiedzieć w jakiej księdze i skąd się to w ogóle wzięło.
Papież przygotowuje się do śpiewania po polsku 11 maja 2006 Znaczne części mszy po łacinie, procesja wyłącznie z darami chleba i wina, a także udział świeckich pomocników w rozdawaniu komunii św. - to zmiany w stosunku do wcześniejszych celebr papieskich, na które wskazał ks. Stanisław Szczepaniec, odpowiedzialny za liturgiczny przebieg wizyty Benedykta XVI w Krakowie.
Kard. Scola wzywa do „zadziwienia Eucharystią” 11 maja 2006 Do "zadziwienia Eucharystią" wzywa patriarcha Wenecji kard. Angelo Scola w opublikowanym właśnie wywiadzie-rzece. Książka "Zadziwienie Eucharystią. Rozmowy o Synodzie" zawiera także refleksje nt. ubiegłorocznego zgromadzenia Synodu Biskupów nt. Eucharystii, którego był relatorem. Hierarcha wskazuje na konieczność "eucharystycznego stylu obecności chrześcijan...