Jak katechumeni 5 marca 2006 Dziś w trakcie Eucharystii modlimy się: Panie, nasz Boże, spraw, abyśmy z należytym usposobieniem złożyli Tobie tę Ofiarę, którą uroczyście rozpoczynamy zbawienny dla nas okres Wielkiego Postu (modlitwa nad darami). Zwłaszcza dla katechumenów, którzy w Wigilię Paschalną mają przyjąć chrzest, Wielki Post jest czasem szczególnym. Teraz wkraczają...
Kobiety nie zostały powołane do kapłaństwa 3 marca 2006 Podczas dzisiejszej audiencji dla duchowieństwa rzymskiego Benedykt XVI potwierdził tradycyjne katolickie stanowisko wykluczające możliwość udzielania święceń kapłańskich kobietom.
Czy ksiądz może chodzić nawą podczas przekazywania znaku pokoju? 3 marca 2006 Czy ksiądz może podczas przekazywania znaku pokoju odejść od ołtarza, by uścisnąć dłoń niektórym wiernym?
Ogłoszono program marcowego konsystorza 1 marca 2006 Biuro papieskiego ceremoniarza ogłosiło program najbliższego konsystorza, zwołanego przez Benedykta XVI w związku z nominacją piętnastu nowych kardynałów. Odbędzie się on w piątek 24 marca o godz. 10.30 w Auli Pawła VI. Papież wręczy tam każdemu nowemu członkowi Kolegium Kardynalskiego czerwone nakrycie głowy, tzw. biret.
Głoszenie kazań przez świeckich nie jest możliwe 1 marca 2006 Ordynariusz diecezji Würzburg, biskup Friedhelm Hofmann rozesłał 14 lutego do wszystkich duszpasterzy swojej diecezji uwagi w sprawie głoszenia kazań przez świeckich w trakcie Eucharystii. W liście zaadresowanym do wszystkich księży, diakonów oraz świeckich zaagażowanych w sprawy parafii podsumował ustalenia grupy roboczej obradującej w 2005 r. na ten temat.
Sobór Watykański II przełomem w Kościele 1 marca 2006 Nie zapominajmy o przełomie w Kościele jakim był Sobór Watykański II - wezwał kard. Walter Kasper. Podczas prezentacji nowego wydania pięciotomowego zbioru komentarzy soborowych przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan zapewnił w Rzymie, że opracowywanie i urzeczywistnianie idei Soboru Watykańskiego II (1962-65) jeszcze długo nie zostanie zakończone.
Czy można przyjmować komunię pod dwiema postaciami, gdy udziela jej szafarz nadzwyczajny? 1 marca 2006 Czy to prawda, że nie powinno się udzielać komunii pod dwiema postaciami, jeżeli nie ma do tego wystarczającej liczby księży lub diakonów? Czy szafarz nadzwyczajny, udzielający obu postaci, popełnia nadużycie? Czy nie można przyjmować komunii pod dwiema postaciami, gdy udziela jej szafarz nadzwyczajny?
Staniemy się w Nim sprawiedliwością 1 marca 2006 Rozpoczynamy dzisiaj czas przygotowania do Tajemnicy Paschalnej. Oto stajemy przed Bogiem po raz kolejny i po raz kolejny rodzi się w nas pragnienie tego, by nasze życie stało się piękniejsze, lepsze, bardziej uczciwe. Pragnienie by nie zmarnować tego czasu, by go jak najlepiej wykorzystać.
Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię 1 marca 2006 Środa Popielcowa jest początkiem okresu Wielkiego Postu. Już w IV wieku istniał zwyczaj czterdziestodniowego postu przygotowującego chrześcijan do świąt Paschalnych – pisał o tym między innymi św. Cyryl Jerozolimski. W Rzymie w VI wieku post trwał 6 tygodni, jednak po odliczeniu wszystkich niedziel, które zawsze są świąteczne, brakowało kilku dni do liczby czterdziestu....