Wywiad z Marcelem Pérèsem

Chciałbym gorąco polecić lekturę wywiadu z Marcelem Pérèsem, który właśnie pojawił się na naszej głównej stronie. Wnosi on bardzo interesujące treści do sporów na temat reformy liturgicznej, uwarunkowań niepokojących zmian, jakie zachodzą we współczesnym katolicyzmie itd.

Niezwykle interesująco wygląda, niestety nie rozwinięty szerzej przez Peresa wątek "muzułmańskiego oblicza" zachodniej muzyki liturgicznej, jak również przeniesienie odpowiedzialności za jej degrengoladę w XX w. z tradycyjnej "dziewczynki do bicia" czyli reformy po-soborowej, na unifikację stylu, jaki nastąpił po reformach Piusa X. Bardzo jestem ciekaw Państwa opinii, a gdyby ktoś zechciał podzielić się swoją wiedzą na temat rzeczy, o których mówi Pérès, to będę bardzo wdzięczny.

Pozwoliłem sobie uatrakcyjnić tekst dołączając do niego kilka nagrań Ensemble Organum , które wraz z pięknymi ilustracjami znaleźć na youtube.com. Mam wrażenie, że ostatnimi czasy tych nagrań Organum w tym miejscu jest dużo więcej niż było dotychczas.

Życzę przyjemnej lektury!

P.S. Ewentualne komentarze proszę umieszczać wprost pod wywiadem. 


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Tomasz Dekert

Tomasz Dekert na Liturgia.pl

Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.